Article
3 comments

Moving Out

We are moving to a new apartment at the weekend. Everything is in boxes now. This lovely place of ours which we have been living in for over two years does not feel like home anymore.

We got a good opportunity to rent another apartment which is only a 6 minute walk from my work and a 15 minute walk from the swimming pool, where we are trying to go a few times a week. Besides, it is in a livelier environment with some restaurants and food shops nearby.

Living in a more convenient place is going to save me more time which I can use to focus on the things I like to do. But right now I can only think of unpacking those boxes, doing some cleaning and feeling restless until we’re settled properly.

3 Comments

  1. Gizemcim, öncelikle güle güle oturun. Anladığım kadarıyla daha merkezi bir yere taşındınız. Büyük kolaylık olmuştur. Gerçi Göteborg’da her yer güzel :) Oraları özledim, umarım bahara doğru o taraflara uğrarım. Hem yeni evinizi de görmek çok isterim.
    Canım, benim de taşınma telaşım var bu sıralar. Koli nereden bulacağım diye düşünürken yazınla karşılaştım, ikea kutularını gördüm deli oldum. Temiz koli bulmanın daha iyi bir yolu yok! Sana bir şey danışmak istiyorum bu konuda. Ben de zilyon tane kitap-dergi var ve nasıl taşıyacağımı bilemiyorum :/ Kitap-dergi taşımaya uygun mu bu koliler, o ağırlıkları kaldırabilir mi?

    Reply

    • Beydacim tesekkurler. Kitap dergi tasidik biz de o kolilerle. Uzerlerinde 30 kilograma kadar tasir yaziyor. Fakat yine de cok agir olmasin tasirken diye kitaplari bolup, kolilerin yarilarini kitapla, geri kalanini daha hafif seylerle doldurduk, sen de oyle yapabilirsin :) Kolay gelsin simdiden!

      Reply

Leave a Reply

Required fields are marked *.